Panenská hůrka - krajina zašlé slávy
Kdysi nejrozsáhlejší důlní revír ještědského pohoří na obou stranách stejnojmenné osady se pyšnil těžbou olova, stříbra a mědi.
Většina horních děl zcela zanikla v 17. století. Novodobě byly přístupné pouze dvě historické štoly. V Hutním koutě ve spodní části Chladného dolu je Štola pěti bratří a dále Vodní (vodárenská) štola. Pod obcí v opěrné zdi železniční trati je další vchod do ústí Dědičné štoly, která odvodňovala celý důlní komplex.
Ačkoliv je historické podzemí pro běžného návštěvnéíka nepřístupné, nabízí okolí osady i další pozůstatky po dolování v podobě 10 hald a cca 50 obvalů. Zde je stále možné sbírat minerály vázané na původní křemenný žilník.
Při troše štěstí můžete narazit na drobné žilky či impregnace pyritem a chalkopyritem, idiomorfní krystalky arzenopyritu, znité agregáty sfaleritu, drobná zrnka tetraedritu, zrnité agregáty i několik cm velkých shluků galenitu, či krystalických agregátů křemene. Z dalších minerálů se vyskytuje dolomit, limonit, vzácněji covellín, cerussit, malachit, azurit a sádrovec.